Suisel aal on paks riie päris piinaks
- Autor Aada Design
- Teema Lapitehnika
- Püsiviide

Te vaid vaadake, kui kauneid Muhu suijäkke kannavad laupäeval Muhu Muuseumisse jõudnud näituse “Suised saarte sitsijakid” avamisel Helju Murd (päisepildil vasakul) ja Reet Hobustkoppel! Need ja mitmed teised äsja nõelasilmast tulnud jäkid valmisid Muhu jäkkide kursusel muuseumi varahoidja Mai Meriste juhendamisel.
Reedel terve pika päeva panime koos Maiga sitsijakkide näitust üles muuseumi Tooma Talu sigade lauta. Tegemist on muidugi endise laudaga kus nüüdsel ajal enam rõngassabasid ei peeta, vaid on parajad ruumid üheks toredaks näituseks. Seekord on näituse rõhuasetus Muhu jakkidel, ning neile on pühendatud lausa terve näituse esimene ruum. Lisaks raamatu “Saarte sitsijakid” jaoks õmmeldud jakkidele on eksponeeritud tervelt viis muuseumis hoitavat jäkki ning kaks samast ajaperioodist pärit vesti.
Tagumisse tuppa paigutasime ülejäänud saarte – Vormsi, Kihnu ja Saaremaalt Jämaja piirkonna jakid. Taaskord tuli väga ilus näitus! Avamine oli väga meeleolukas. Jõime kihisevat jooki, sõime marju ja rääkisime lugusid jakkidest. Suur rõõm, et avamisele oli tulnud ka sitsijakkide raamatu kaasautor ja fotode autor Anu Pink.
Kihelkonna vanasõna ütleb: “Suisel aal on paks riie päris piinaks“. Praeguste ilmade järgi see küll päris nii muidugi ei ole, kuid Muhu suijäkk ongi voodriga ja puuvillasest žakaarkangast õmmelduna sitsist veidi paksem. Oleme rõõmsad ja tänulikud, et ammu unustatud rõivaese on uuele elule äratatud ning kogub taas populaarsust. Saarte sitsijakke saab Muhu Muuseumis imetleda kuni augusti keskpaigani, siis sõidab näitus Kihnu.
Täname Muhu Muuseumi: aitäh Meelis, Mai, Eda ja Siret!
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.
Fotod: Aivi Tamm, Mai Meriste, Ly Hõbe, Katrin Kaus.