Tuuleveskil on neli laba, mis moodustavad tiiviku. Sellel kotil on 4 siilu, mis moodustavad koti. Tuuleveski kotti oleme möödunud hooajal Aada kursustel nii õmmelnud kui heegeldanud, see lõige sobib suurepäraselt mõlema tehnikaga teostamiseks. Heegeldamise kursusel said tuuliku labadesse sisse heegeldatud erinevad silmused ja sambad, nupud ja struktuursed pinnad. Kes soovis, heegeldas oma koti ühevärvilise, kes…
Beresje asub minu kodust nii kaugel, et tekkis tõeline maailma serval olemise tunne. Kolm tundi sõitu ja olin mitte päris kogu maailma, aga meie Eesti serval. Mina käisin Beresje kõige idapoolsemas otsas, täpselt Pihkva järve ääres. Seal asub maailma armsaim Hobituba, millel on maailma armsaim perenaine Kylli. Kylli kutsus mind Beresjesse kumerate ribade lapitehnika kursust…
Kaks aastat tagasi kaitsesin TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias magistritöö teemal “Puuvillased jakid rahvarõivaste kandmise traditsioonis Lääne-Eestis ja saartel 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi esimesel poolel“. Kui ma saartel välitöödel olles kohalikelt kogukondadelt küsisin, kuidas ma saaksin neile vastu kasulik olla, sain alati vastuseks et oleks tore kui saaks korralikud sitsjakkide lõiked ja õmblemise koolituse. Nüüd…
Keilas viimases lapitehnika tunnis õmblesime tehnikat nimega flic-flac. Kaks korda rohkem tööd, aga pärast tulemusest ka kaks korda rohkem rõõmu. Kuna tegemist oli viimase korraga sel hooajal, siis osalejad said kombekohaselt tunnistused ja väikese magusa preemia. Sellist rõõmsat ja kokkuhoidvat gruppi juhendada on suur rõõm! Olen väga tänulik ning uhke järjest ägedamate, loomingulisemate ja kvaliteetsemate…
Põnev ja tegus käsitöökursuste hooaeg saab läbi ning nagu viimastel aastatel on juba tavaks kippunud saama, lõpetame aasta ülevaatenäitustega 💚 Tabasalu Käsitöökambris on eelmisest sügisest saadik kokku saanud lapitöö harrastajad, nii algajad kui edasijõudnud. Algajad alustasid algusest, õppisid kasutama lapitehnika töövahendeid ning töövõtteid. Selgeks said mitmed erinevad tehnikad ning tänaseks on valminud värviküllased padjad, kotid ning…
Lääne-Harju Lasterikkad unistasid kaua oma koolitusklassist. Mõnusast ruumist, kus saaks koos käia ja teha käsitööd. Õmmelda ja teha lapitööd, heegeldada ja kududa, joonistada ja meisterdada. Kuhu oleks hea tulla ja tore koos olla. Sel kevadel saab koolitusklassil läbi juba teine hooaeg ning kõikide suureks rõõmuks on korralike töövahenditega sisustatud ruum palju kasutust saanud. Kes on…
Aada uutele kursustele on oodatud nii vanad tuttavad kui ka uued tulijad! Kevadhooaja kursuste kava: Aluspaberitehnika 13. veebruaril 2024 Tabasalu Käsitöökambris Aluspaberitehnika (Foundation Piecing) on lapitehnika, mis võimaldab õmmelda väga täpselt peenetest detailidest koosnevaid pilte. Pildid õmmeldakse, kasutades abivahendina aluskangast või -paberit. Juhendaja on õppinud aluspaberitehnikat Šotimaal Gartmore Housis lapitehnika kursusel. Volditud…
Päkapikud meie seas valmistuvad jõuludeks 🎄 Keilas lapitehnika kursusel otsisime välja kõige kaunimad jõuluvärvides kangad ning sättisime ritta jõulutähti, kuuski ja päkapikke. Õmblesime erinevates tehnikates kuuselinikuid ja jõulusokke, laudlinu ja kingikotte. Muraste heegeldamise kursusel tulid heegelnõelast imelised mustrilised kotid, millest mõnigi võib leida ennast kingikoti rollist! Imelist jõuluootust meile kõigile ❤️…
Kui enamasti sisaldab lapitehnika pika joonlaua abil täpsete ja sirgete joonte lõikamist, siis eile oli Tabasalu Käsitöökamber kumerate joonte päralt. Lõikasime kaari ja lookeid, sobitasime kangaid ja mustreid. Oli maasikaid ja kaelkirjakuid, jääkarusid ja liblikaid. Lisaks suur rõõm vanade lapitehnikakursuslastega kohtumisest 🧡 …
Lapitehnika kursuste hooaeg sai avatud Keilas volditud lapitöödega. Voltisime ja triikisime, triikisime ja voltisime. Oli tore taas kohtuda ❤️ Kes soovib sel sügisel lapitehnika kursustega liituda, siis 03.oktoobril alustavas Tabasalu grupis on veel vabu kohti. Lisainfo ja registreerimine: aivi@aada.ee. …
Aada selle hooaja lapitehnika kursustele registreerimine on avatud! Siin on otselingid kõikidele algavatele lapitöö kursustele: Aluspaberitehnika 27. septembril 2023 Keilas Inglise lapitehnika 28. septembril 2023 Tallinna Rahvaülikoolis Lapitehnika algkursus “Lummav lapimaailm” 03.oktoober 2023 – 05. märts 2024 Tabasalu Käsitöökambris Jaapani tehnikad – Sashiko ja Boro 12. oktoobril 2023 Tallinna Rahvaülikoolis (kohad täis, ootejärjekorda registreerimiseks palun…
Sirelite õitsemise aegu sain mina enda kätte tellija poolt hoolikalt valitud puuvillased kleidikangad, mille hulgas on ka üks imeline õrnade sirelitega siidkangas 💜💚💜 Sireliteki sai endale pisike Herta. Kõik kangad on moetööstuse jäägid ning on teada, et teki sees on mitmed beebi ema kleidikangad. Lillelised tepingud tellisin Õmblusmamslilt. …
Tallinna ääremail Kopli poolsaarel, vanas Põhjala kummitehases, asub Eesti ettevõte Märss. Selle perenaine Liisi on teinud vanast tehasest ägeda stuudio ning sobitanud selle tööstuslikku miljöösse nahast kotid, stiilsed rõivad ja palju muudki. Vihjeks neile, kes ihkavad midagi omanäolist: stuudios on häid leide kuhjaga! Kopli poolsaarele on kolinud teisigi tegusaid ettevõtmisi. Näiteks Märsi lähinaabruses asub pagaritöökoda, mille leibade-saiade peale mõtleminegi paneb suu…
Eesti naiste rahvarõivad on olnud ilma taskuta. Aga et naistelgi oli üht-teist tarvilikku vaja kaasas kanda, õmmeldi lahttasku. See oli trapetsi- või ristkülikukujuline lahtine tasku, mis seoti paeltega enda ümber seeliku alla selliselt, et tasku jäi seelikuava kohale. Nii oli hea läbi ava taskust vajalik asi kätte saada. Kihnu naised kutsusid enda kördi all kantavat taskut kullitu. See nimi on tulnud sellest,…
Lummava lapimaailma koolituste uus hooaeg on hoogsalt alanud. Ohhooo Stuudios koos käivad ägedad naised õmblesid viimasel kohtumisel põnevate nimedega tehnikaid: risti-rästi ja flic-flac. …
Imeilus Dresdeni lill ehk Dresdeni taldrik on kaunis suur motiiv, mis sobib suurepäraselt üksikuna patja kaunistama. See padi on valminud eritellimusel ühele heale õpetajale heade laste poolt. …
Palkmaja tehnikal on lapitehnika ajaloos oluline roll. 1840-ndatel algas ameeriklaste suur ränne idarannikult läände. Läände kolinud peredel nappis tekstiilist ja nõnda hakati vanadest riietest õmblema tekke, loodi palju uusi mustreid. Tihti meenutasid mustrid inimeste ümbrust, loodust, koduteed, aeda, maja. Uues elukohas oli asunike esimene vajadus ehitada kodu – palkmaja. Ka lapitehnikas loodi palkmajatehnika. Ruudu…
Need kirjud puuvillased kangad olid oma eelmises elus minu vanaema ja ema põlled, kittelkleidid ja pluusid. Ma olen kindel, et paljudele on nii mõnigi kangatükk tuttav! Sekka ka paar uuemat kangast ning kotisuusse puuvillasest lõngast punutud südamepael. Nendest kangastest õmmeldud Kihnu vardakott aga sõitis Austraaliasse koos Sylviaga, kes hiljuti Tallinnas käis. Sylvia ja Mailisega sai…
Imekaunistest roosatoonilistest kangastest õmblesime roosiaia plokid. Äärde laiem riba meie lemmikut liivabeeži mummulist ning tekilt ei puudu ka meie signatuurvõtteks kujunenud peenike kandiriba. Teki õmblemiseks kasutasime ainult kangaid, mis on 100% puuvillased. Tagumisel poolel on samuti puuvillane kangas ning vahel on puuvillane vatiin. Roosiaia plokid on tepitud vabakäe tepinguga ning äär paralleelsete sirgete ribadena. Tekk on…