Toote kirjeldus
Õmble endale suveks sitsijakk!
Algavad kursused:
- Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis 14. veebruar, 7. märts, 4. aprill ja 2. mai 2025.
- Eesti Rahvakunsti ja Käsitööliidu kursus Hopneri Majas 13. ja 23. märts; 06 ja 20. aprill 2025.
- Tabasalu Käsitöökambris 01. ja 13. aprill; 04. ja 18. mai 2025.
Kursusel saab õmmelda nelja saare – Kihnu, Vormsi, Saaremaa (Jämaja) ja Muhu – sitsijakki naisele või tüdrukule.
Sitsijakke hakati õmblema 19. sajandi viimasel veerandil, mil rahvarõivad hakkasid segunema linnamoe elementidega. Puuvillasest kangast õmmeldud jakid rikastavad meie hilisemate rahvarõivaste kandmise traditsiooni ja kaunistavad kandjat. Rahvarõivastega kandmiseks tuleb valida sama saare lõiked ja ka sobiv kangamuster. Samuti peab silmas pidama sitsijaki kandmise ajajärku (19. sajandi lõpp – 20. sajandi esimene pool), vanemate rahvarõivaste juurde sitsijakk ei kuulu. Ajaloolise lõike järgi õmmeldud sitsijakk sobib aga suurepäraselt ka täiesti tänapäevaste rõivaste juurde.
Kaasa on vaja võtta:
– Paber ja pliiats märkmete tegemiseks;
– Lõikepaber ja paberikäärid (vajalik esimeses tunnis);
– Kangad, õmblusniit, nööbid, paelad, pitsid, vastavalt valitud jakile (täpsem info esimeses tunnis).
Tabasalu käsitöökambris ja Olustvere TMK käsitööklassis on õmblusmasinad ja kõik vajalikud töövahendid koha peal olemas. Hopneri majja palun töövahendid ja võimalusel ka oma õmblusmasin kaasa võtta (esimesel korral pole õmblusmasinat vaja).
Koolitaja: Aivi Tamm
Aivi Tamm on käsitöömeister ja -koolitaja. Ta on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna ning Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli tekstiilkäsitöö eriala. 2022.a. kaitses ta kaitses TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias kultuuripärandi loovrakenduste erialal magistrikraadi teemal „Puuvillased jakid rahvarõivaste kandmise traditsioonis Lääne-Eestis ja saartel 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi esimesel poolel“. Aivi on valmistanud Kihnu Muuseumile koopia ühest eripärasest sitsijakist ning kirjutanud koopia valmistamise protsessist artikli „Ühe sitsijaki lugu: koopia õmblemine umbsest Kihnu jakist“, mis ilmus Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ajakirjas Studia Vernacula (2022). Ta on raamatu „Saarte sitsijakid“ (2024) üks autoritest. Loe koolitajast lisaks SIIN.
Sitsijakkide õmblemise kursus kestab 28 akadeemilist tundi. Kohtume neljal korral: esimesel korral nädala sees ühel õhtul 4 akadeemilist tundi (kell 18-21) ning seejärel kolmel (püha)päeval a`8 akadeemilist tundi (kell 10-16).
Fotod: Anu Pink